Útek Vrbu a Wetzlera z Auschwitz-Birkenau

7. 4. 1944

Vrba s Wetzlerom sa skryli do vykopané jamy pod hromadou stavebných dosiek, kde čakali tri dni, kým sa zruší poplach kvôli utečeným väzňom. 

10. 4. 1944

Vrba s Wetzlerom opustili svoj úkryt pod doskami a utiekli z vonkajšieho perimetra tábora smerom na dedinu Pisarzowice.

21. 4. 1944

Dvojica hrdinov dorazila do slovenskej dediny Skalité, kde sa im dostala pomoc od miestnych obyvateľov Ondreja a Agáty Čaneckých.

25. 4. 1944

Po viac než 130km pochode, presune zo Skalitého do Čadce a z Čadce do Žiliny začínajú spisovať Rudolf Vrba a Alfréd Wetzler Správu o zverstvách, ktoré sa len kúsok za slovenskými hranicami, v susedstve poľského mesta Osvienčim, diali.

Správa

Jeden z najdôležitejších dokumentov 2. svetovej vojny

Útek z koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau nebol len útekom dvoch mužov na slobodu. Bol to premyslený plán odboja, s cieľom informovať západných spojencov, cirkev, slobodný svet o tom, akí krutí nacisti dokážu byť.


Správa Vrbu a Wetzlera sa napokon dostala na verejnosť a vytrvalý tlak spojencov, západných médií a osobný list pápeža Pia XII. maďarskému admirálovi Horthymu znamenal v konečnom súčte záchranu približne 200 tisíc ľudských životov! 


Nikomu inému v histórii holokaustu sa nepodarilo zachrániť toľko ľudí – právom teda môžeme Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu nazývať HRDINAMI.


PREČÍTAŤ SI SPRÁVU

Prečo Vrba–Wetzler Memoriál?

Nositeľom myšlienky založiť tradíciu pochodov po približnej trase úteku Vrby a Wetzlera je Fedor Gál, organizátorom celej akcie česká pobočka Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém – ICEJ ČR a slovenské občianske združenie Vrba Wetzler Memorial.


S cieľom pripomenúť si tento hrdinsky čin sa preto vydávame už od roku 2014 na pochody z Osvienčimu do Žiliny, za čítania z knižiek Utiekol som z Osvienčimu a Čo Dante nevidel, ktoré napísali roky po úteku Vrba a Wetzler.


Chcete sa k nám pridať?


Ako to na pochode vyzerá?